[vc_row font_color=“#dd5252″][vc_column width=“1/1″][space line=“no“ size=“small“ style=“solid“][/vc_column][/vc_row][vc_row font_color=“#0a0a0a“ css=“.vc_custom_1402698954133{padding-left: 20px !important;}“][vc_column width=“1/4″ css=“.vc_custom_1401249111337{background-color: rgba(170,59,89,0.06) !important;*background-color: rgb(170,59,89) !important;border-color: #bcbcbc !important;border-style: inherit !important;}“][title type=“text“ align=“left“ size=“h4″ uppercase=“yes“ bold=“yes“ radius=“no“ icon_size=“normal“ show_bg=“no“ line=“yes“ line_align=“bottom“ color=“#dd0000″ line_color=“#e8e8e8″ extra_color=“#666666″ value=“Obecní úřad“ bg_color=“#ffffff“][vc_widget_sidebar sidebar_id=“sidebar-7″][space line=“no“ size=“small“ style=“solid“][title type=“text“ align=“left“ size=“h4″ uppercase=“yes“ bold=“yes“ radius=“no“ icon_size=“normal“ show_bg=“no“ line=“yes“ line_align=“bottom“ color=“#dd0000″ line_color=“#e8e8e8″ extra_color=“#666666″ value=“Praktické odkazy“ bg_color=“#ffffff“][space line=“no“ size=“small“ style=“solid“][vc_widget_sidebar sidebar_id=“sidebar-11″][/vc_column][vc_column width=“3/4″ css=“.vc_custom_1401212157251{padding-left: 20px !important;}“][vc_row_inner][vc_column_inner width=“5/6″][title type=“text“ align=“right“ size=“h3″ uppercase=“yes“ bold=“yes“ radius=“no“ icon_size=“normal“ show_bg=“no“ line=“yes“ line_align=“bottom“ color=“#dd0000″ line_color=“#e8e8e8″ extra_color=“#666666″ value=“SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ“ bg_color=“#ffffff“][/vc_column_inner][vc_column_inner width=“1/6″][vc_single_image image=“6847″ border_color=“grey“ img_link_target=“_self“][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_column_text]

 

130 let SDH Stehelčeves 1885 – 2015

130 let

 

 

 

 

Oficiální stránky SDH:

 

http://www.sdhstehelceves.wbs.cz/

E-mail: stehelcevessdh@centrum.cz

 

Sbor hasičů ve Stehelčevsi byl založen počátkem roku 1885.Mezi zakládajícími členy sboru byli mimo jiné : V.Beneš, S.Kozel, B.Pomajzl, a jiní. Úplně prvním velitelem byl František Dupa – pumpař z č.p. 57.Ještě téhož roku byla zakoupena čtyřkolová stříkačka Abc 8. Roku 1888 byla postavena hasičská zbrojnice vedle č.p. 41. Poté se sbor se rozešel. Po dlouhá léta na to se nedařilo sbor znovu ustavit. Požární pohotovost, která pak nahrazovala práci sboru až do jeho obnovení v roce 1906, vedl Dupa František, pumpař z č.p. 57. Dupa také dlouhá léta udržoval obecní stříkačku v provozuschopném stavu.Dne 3. ledna 1906 bylo, za starostování V.Beneše, vydáno svolení k přeměně hasičské hotovosti ve Sbor dobrovolných hasičů pro spojené obce Stehelčeves – Vrapice. Přítomní svolují k přeměně a usnášejí se sboru propůjčit hasičské nářadí a zařadit do rozpočtu obce obnos 160,- K ve prospěch sboru. Velitelem sboru se stal B.Pomajzl, který sbor stmelil.V roce 1908 má sbor 21 činných členů. Schůzová činnost je značná. V roce 1912 se konalo župní veřejné cvičení, na němž cvičily i ženy. Novým velitelem sboru byl V.Kokoška z č.p. 45.V roce 1913 se sbor zúčastnil na dvou požárech a to 15.5. v Čičovicích a 7.7. v Lidicích.V roce 1914 vypukla První světová válka, která odvedla mladé členy. Do války odešel i velitel Kokoška, za něho nastupuje náměstek A.Dřevo.V roce 1920 je starostou sboru A.Sklenář. V příštím roce dává velitel na vědomí, že i členstvo ve sboru má být cvičeno v poskytování první pomoci.V roce 1923 má sbor 18 činných a 97 zakládajících a přispívajících členů. Z iniciativy členů byl v tomto roce postaven pomník padlých ve světové válce.6. července 1927 bylo usneseno koupit pro Stehelčeves nový motorový stroj a starou stříkačku předat do hasičského sboru do Vrapic. V roce 1929 byl zvolen nový velitel V.Hermach z domu č.p. 83.14. července 1935 se konala slavná valná hromada SDH, kde bylo vzpomenuto 50. výročí založení sboru. V roce 1938 byly pro 14 členů zakoupeny vycházkové obleky.Až do konce 2. světové války nejsou záznamy, první je až z roku 1945. Již na sklonku války, 25.1.1945 byli zatčeni velitel V. Ptáčník a jeho zástupce V. Moravec.Ptáčník zahynul v Terezíně, V.Moravec těsně po válce v Kladenské nemocnici kvůli podlomenému zdraví. Ve dnech 5.-9. května 1945 konali naši členové V.Hermach a V, Podracký pohotvostní samaritánskou službu. Při ústupu německých vojsk od Prahy byli fašistickými vojáky 8. května zastřeleni. 17. října 1948 složilo do rukou předsedy MNV, Josefa Hofmana, 21 členů stálého hasičského sboru V novém pojetí se také ustálilo pojmenování požárník na místě starého hasiče. Zvláštní důraz se kladl na požární prevenci. Provádí se pravidelné protipožární prohlídky domů, Samozřejmě se nezapomíná na výcvik nových členů se zaměřením na využití nové techniky. Z požárů, při nichž museli zasahovat naši požárníci jmenujme velký požár, který vznikl v roce 1952 při hraní dětí, při kterém shořela stodola v bývalém statku č.p. 25, nebo požár nově postaveného kravína v roce 1958, kde byla vadná elektroinstalace. Požárníci zasahují i při častých povodních, kdy dochází k vylití Dřetovického potoka na území naší obce. V roce 1949 – 1950 byla postavena nová požární zbrojnice kde má sbor svou „Síň tradic“ a využívají ji zejména k schůzovní činnosti a pro činnost mladých hasičů. Ve zbrojnici stále naši strojníci pečují o Tatru 805 z roku 1956. Ale i přes svůj pokročilý věk nám slouží doposud. Stejně tak stříkačky PS 8 a PS 12. V roce 1950 bylo započato s výstavbou požární nádrže, neboť v obci nebyl zdroj vody. Stavělo se na bývalém cvičišti Sokola a stavba byla ukončena v roce 1954. V roce 1973 byla provedena generální oprava požární nádrže, byly vybudovány betonové zdi s ocelovou výztuží. Na všech těchto pracích se podíleli členové požárního sboru i ostatní občané obce. V posledních letech naši členové sboru dobrovolných hasičů opravili hasičskou zbrojnici, která byla sociálním zařízením a klubovnou SDH propojena se sálem kulturního domu. V Srpnu 2002 družstvo SDH Stehelčeves pomáhalo při odstraňování následků ničivé povodně, která zasáhla areál Výzkumného ústavu v Praze – Podbabě. Za tuto pomoc dokonce dostali i poděkování.V posledních dvou letech pracují naši hasiči na obnově klubu v místnosti u hasičské nádrže, vybudovali sociální zařízení, aby tyto prostory mohly být využívány i ke společenskému a kulturnímu životu v obci. V létě roku 2005 naši dobrovolní hasiči oslavili 120 let od založení sboru.

Přehled členů k 1.7.2005 :

Starosta: Ing. Jiří KOTT
Velitel a zástupce starosty: Zdeněk VYDRA
Zástupce velitele: Rudolf PILNÝ
Jednatel: Jaroslava ŠTANCOVÁ
Hospodář: Vladimír ŠTANC
Preventista: Martin SVOBODA
Strojník: Jaroslav HLAVSA st., Karel SOUČEK
Zbrojíř: Jaroslav VLK
Ostatní členové výboru SDH: : Zdeněk VORLÍČEK – vedoucí mladých hasičů,Tomáš KUČERA, Michal ČAKIJ, Miroslav VESELSKÝ, Jaroslav SÝBOL
Revizní komise : Josef PODRACKÝ st., Štefan WOLF, Miroslav HRACH.

Od roku 1998 pracuje při SDH Stehelčeves „Družstvo mladých hasičů“ pod vedením Petra Tlacháče a Vlastimila Kopala. Jako činnost bylo naplánováno seznámení, vyškolení a nauka praktických dovedností v požárním sboru, zapojení do činnosti sboru a výchova další generace hasičů. Děti se také seznamují se zdravovědou a topografií a nedílnou součástí je i turistika a atletika. Hned v prvním roce svého působení získalo 1. místo v okresní lize mladých hasičů. Dále se zúčastňují dalších soutěží a stále si vedou velmi dobře. 31.března 2000 obdržel SDH ve Stehelčevsi Čestné uznání za příkladnou práci s mládeží v požární ochraně od Ústředního výboru sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. V létě 2004 a 2005 Vláďa Štanc a Jarda Hlavsa zorganizovali několikadenní soustředění na Klíčovské přehradě, kde děti například slaňovaly.

Členové Klubu mladých hasičů – Srpen 2005 :
Hlavní vedoucí: Zdeněk Vorlíček
Zástupce hl.vedoucího: Jaroslav Hlavsa st.
Zdravotnice: Jaroslava ŠTANCOVÁ
Vedoucí: Jirka Zeman
Děti : Adamcová Aneta, Adamcová Sabina, Hafenrichterová Martina, Hlavsa Jaroslav ml.,Hlavsa Tomáš, Horváth David, Hořejší Šárka, Kracíková Michaela, Leuchter Jirka, Müller Petr, Prachařová Lucie, Součková Klára, Štanc Jan, Švihlík Jan, Tichava Daniel, Übelacker Jiří.[/vc_column_text][space line=“no“ size=“small“ style=“solid“][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text] [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

21.3.2019

nvr Delta Airlines
cr

22.3.2019

xwkn cm more info

Write a comment:

Your email address will not be published.